Tento článek bude zajímat ty, kteří podnikají a provozují činnost, ke které je třeba souhlas Hygienické stanice a které podléhá hygienickým kontrolám. Předpokládejme, že jste drobný provozovatel, který neuživí samostatného odborníka na hygienu provozu, takže si to řeší sám. Předpokládejme také, že nejste čuně a provozovnu udržujete v čistotě.

Hygienické stanice (a z nedávné doby i Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která převzala část úkolů dříve příslušejících Hygienickým stanicím) jsou zvláštním případem mezi úřady. Z povahy věci i ze zákona mají úředníci hygieny obzvláště velký prostor pro osobní uvážení při řešení nějaké situace. To samozřejmě prudce zvyšuje riziko šikany a velmi rozšiřuje prostor pro korupci. Při osobním jednání s úředníkem hygieny by mělo být nahrávání jednání povinné ze zákona.

V žádném případě se nenechte šikanovat. Mé životní zkušenosti říkají, že čím dříve a čím důrazněji se šikaně postavíte, tím větší máte šanci, že dosáhnete svého a šikanující se vás bude obávat, nebo před vámi bude mít respekt. Člověk zvyklý na šikanu jiných může být z vašeho odporu překvapen a může to zkoušet opakovaně. Nenechte se však zlomit ani v případě, že tzv. dostanete na začátku přes hubu. Braňte se všemi možnými zákonnými prostředky.

Jak poznáte, že se může jednat o šikanu?

  • Úředník používá následující, nebo podobná slovní spojení: „přes to nejede vlak“, „já jsem hygienik, ne vy“.
  • Na otázku, proč má něco nějak být, odpovídá: „protože jsem tak řekl(a)“.
  • Pokud po vás úřední požaduje něco, co vám není zcela zřejmé, požadujte jasné zdůvodnění v rámci zákona (tedy, že to zákon v dané situaci vyžaduje, nebo to ze zákona může oprávněně vyžadovat úředník). Pokud vám úředník nepodá řádné zdůvodnění pro svůj požadavek, pak se můžete důvodně domnívat, že jde o šikanu.
  • Vznáší požadavky neúměrné situaci (některé jsou uvedené níže).

V této situaci nezbývá, než se takového úředníka zbavit. Dle situace podejte stížnost, trestní oznámení, nebo žalobu. Nedumejte dlouho nad tím, že zbytečně úředníka podráždíte a obrátíte je tak proti sobě. Úředník zvyklý na šikanování prostě bude dělat pakárnu dál a pokud se necháte, bude se to jen zhoršovat. Můžete zjistit, že i kolegové daného úředníka kroutí hlavou nad jeho požadavky. Oni vás však před šikanistou neochrání, to musíte vy sami.

Pokud vyrábíte na prodej potraviny, vztahuje se na vás Nařízení EP a rady ES č. 852/2004. Smyslem nařízení je předcházení riziku kontaminace potravin dodávaných na trh a vyloučení těchto rizik, nebo jejich omezení na přijatelnou úroveň (je prostě rozdíl v rizicích u potravin určených k okamžité spotřebě a u potravin s dlouhou dobou trvanlivosti). Jestliže tedy bude po vás úředník hygieny cokoliv požadovat, ať už při získávání souhlasu pro stavební úřad, nebo při kontrole, používejte zdravý selský rozum. Hygienik vám možná dá prostor pro to, abyste obhájili svou verzi, proč to či ono nemáte. Pokud vám bude připadat, že požadavek je s ohledem na dané okolnosti přemrštěný, požadujte jasné vysvětlení, proč to či ono úředník vyžaduje. NAHRAJTE si to a pokud na něco ukáže, nafoťte to! Obraťte princip a chtějte znát zákonnou normu, která to nařizuje, a pokud taková norma není, chtějte vědět, jaké riziko kontaminace podstupujete či jak lze věc vyřešit jinak. Solidní úředník vám to vysvětlí, nesolidní se začne dopouštět šikany (argumentovat výše uvedeným způsobem).

Oblíbené šikanující požadavky

Bezdotykové baterie. Jistě je to pohodlné a pokud máte dost peněz a potrpíte si na komfort, pořiďte si je. Z hlediska současných hygienických požadavků však plně vyhovují i pákové baterie. Jedná se o pohrobka již zrušené šikanující vyhlášky, přesto by se mohlo stát, že vás s tím někdo může prudit i dnes.

Samostatné umyvadlo na mytí rukou. Samozřejmě je podstatné, kolik lidí v provozu pracuje. Pokud je tam jeden či dva lidé, v pohodě si můžete umýt ruce ve dřezu na nádobí. Normální úředník to uzná, šikanista bude na samostatném umyvadle trvat, i když v přístupu ke dřezu nebude žádná překážka.

Samostatný dřez na vytloukání vajec, další na čištění zeleniny. Opět záleží na množství potravin, se kterým pracujete. V malém provozu se jedná o nesmyslný komfort. Procesy oddělíte v čase a dřez pokaždé umyjete. Může se vám stát, že hygienik prohlásí vejce za svinstvo (nebezpečí salmonely, například) a bude vyžadovat pro vejce oddělený dřez. Požádejte ho, ať zdůvodní, jakým způsobem ohrozíte ostatní potraviny, pokud budete dřez po vytloukání vajec umývat. S velkou pravděpodobností vám bude tvrdit nesmysly. Začne-li vám tvrdit něco o bakteriích ve výlevce, které se rozlézají ven (byť dřez pravidelně myjete všude, kam se dostanete), požadujte po něm odbornou studii, která to dokazuje. V každé výlevce, která není zcela nová, je totiž velká hromada všemožných nebezpečných baktérií.

Stavebně oddělená místnost pro čištění zeleniny. Pokud zpracováváte denně metrák brambor, který sypete přímo z pytle do mechanické škrabky, pak potřebujete oddělit ostatní provoz od prachu, který se přitom dostává do vzduchu. Pokud máte nálevnu a děláte jen utopence (obdobně v případě cukrářské výroby, kdy jednou za čas uděláte například mrkvový dort), pak se jedná o zcela nesmyslný požadavek, který už můžete považovat za jednání porušující § 6 odst. 2 Správního řádu. Ten říká, že správní orgán postupuje tak, aby nikomu nevznikaly zbytečné náklady, a postup orgánu vás má co nejméně ztěžovat. To kilo cibule, které potřebujete na utopence, můžete nahrubo oloupat nad košem, dále očistit ve dřezu, poté umyjete dřez a okolní prostor, který mohl být kontaminován prachem či slupkami z cibule a můžete buřty s cibulí nakládat do sklenic. Jen musíte znát postupy, kterými vyloučíte křížení čistých a špinavých cest a tuto znalost kontrolnímu orgánu doložit. Pokud bude i poté hygienik trvat na oddělené místnosti, nechť vám dokáže, že vaším postupem nelze nijak vyloučit riziko kontaminace, ani ho snížit na přijatelnou úroveň (dle výše uvedeného podtrženého textu). V mnohých případech se jedná o zbytečný (a nemalý) náklad. Může se také stát, že se bude odvolávat na vyhlášku č. 137/2004 Sb. § 3 odst. 4. Pak si na něj rovnou stěžujte pro neznalost předpisů – tento paragraf byl zrušen. Vlastně byla zrušena téměř celá vyhláška. Kromě toho na konci odstavce byla věta, že je možné i časové oddělení činnosti. Takže i v době platnosti vyhlášky bylo možné považovat za šikanu, pokud po vás vyžadoval hygienik stavebně oddělenou místnost pro čištění cibule pro utopence v nálevně.

 

Leave a Comment